Nawozy sztuczne (nawozy mineralne) – jak wpływają na plony?
Nawozy sztuczne (nawozy mineralne) mają swoje wady i zalety. Są one potrzebne w celu uzupełnienia niewystarczających ilości substancji odżywczych znajdujących się w glebie, w celu polepszenia wydajności plonowania. Intensywna uprawa roślin jednorocznych tego samego gatunku prowadzi do wyjaławiania gleby. Podłoże powinno zostać wzbogacona o pierwiastki za pomocą nawozów. Wybór i zapotrzebowanie na odpowiednie produkty do nawożenia podyktowany jest wcześniejszą analizą stanu gleby, która wykazuje niedobory danego terenu na mikro i makro elementy.
Podział nawozów sztucznych ze względu na potrzeby uprawianych roślin
Podział nawozów sztucznych ze względu na budowę chemiczną
Nawozy sztuczne (nawozy mineralne) – działanie i wpływ na środowisko
Nawozy sztuczne (mineralne) są szeroko stosowane w rolnictwie. Rolnicy wykorzystują je do wzbogacenia gleby w makroelementy takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarkę, a także mikroelementy takie jak bor, chlor, miedź, żelazo, mangan, cynk czy nikiel. Zadaniem makro- i mikroelementów jest poprawa jakości gleby i zwiększenie plonów. Nawozy sztuczne (mineralne) dzieli się na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe.
Główną zaletą stosowania nawozów sztucznych jest ich szybkie działanie, natychmiastowa reakcja, zabezpieczenie przed chorobami i szkodnikami. Ma to wpływ na zwiększenie i poprawę jakości plonów. Nawozy sztuczne są bardziej skoncentrowane i łatwiej je dawkować, co umożliwia zwiększenie kontroli nad ilością i jakością nawożenia.
Wadą nawozów sztucznych jest negatywny wpływ na środowisko. Nadmiar azotu i fosforu w glebie może prowadzić do zanieczyszczenia wody i powietrza oraz degradacji gleby. Sama produkcja tychże nawozów wymaga dużych ilości energii, a także emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Podsumowując, nawozy sztuczne są skutecznym sposobem na zwiększenie wydajności upraw, ale ich nadmierne stosowanie może prowadzić do negatywnych skutków dla środowiska.
Nadmierne i niewłaściwe nawożenie jest przyczyną zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych – co powoduje eutrofizację, zmiany roztworu glebowego (zakwaszenie, alkalizacja) lub zasolenie gleb oraz nagromadzenie szkodliwych substancji w roślinach.
Nawozy mineralne GoudenKorrel® – alternatywne rozwiązanie, przyjazne środowisku
Nawozy mineralne GoudenKorrel® to nawozy produkowane z naturalnego minerału – polihalitu. Polihalit zwiera takie pierwiastki jak potas, wapń, magnez, sód i siarkę. Nawóz Belenus® i Vervactor® posiada szerokie spektrum pokrycia zapotrzebowania w składniki odżywcze roślin.
Nawozy GoudenKorrel® dostępne są w formie granulowanej i oferują szereg korzyści dla gleby. Gwarantują poprawę struktury gleby, zwiększenie zdolności do zatrzymania wody, a także stymulowanie wzrostu roślin i detoksykację metali ciężkich. Prawidłowe nawożenie przyczynia się do aktywacji procesów fotosyntezy, a to prowadzi do wzrostu zawartości białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Jedną z najważniejszych cech nawozów Belenus® i Vervactor® jest kolejno minimalna i niska zawartość chloru.