Nawozy sztuczne (nawozy mineralne) – jak wpływają na plony?  

Nawozy sztuczne (nawozy mineralne) mają swoje wady i zalety.  Są one potrzebne w celu uzupełnienia niewystarczających ilości substancji odżywczych znajdujących się w glebie, w celu polepszenia wydajności plonowania. Intensywna uprawa roślin jednorocznych tego samego gatunku prowadzi do wyjaławiania gleby. Podłoże powinno zostać wzbogacona o pierwiastki za pomocą nawozów. Wybór i zapotrzebowanie na odpowiednie produkty do nawożenia podyktowany jest wcześniejszą analizą stanu gleby, która wykazuje niedobory danego terenu na mikro i makro elementy.

Podział nawozów sztucznych ze względu na potrzeby uprawianych roślin

Nawozy sztuczne

Podział nawozów sztucznych ze względu na budowę chemiczną

Nawozy sztuczne

Nawozy sztuczne (nawozy mineralne) – działanie i wpływ na środowisko

Nawozy sztuczne (mineralne) są szeroko stosowane w rolnictwie. Rolnicy  wykorzystują je do wzbogacenia gleby w makroelementy takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarkę, a także mikroelementy takie jak bor, chlor, miedź, żelazo, mangan, cynk czy nikiel.  Zadaniem makro- i mikroelementów jest poprawa jakości gleby i zwiększenie plonów. Nawozy sztuczne (mineralne) dzieli się na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe.

Główną zaletą stosowania nawozów sztucznych jest ich szybkie działanie, natychmiastowa reakcja, zabezpieczenie przed chorobami i szkodnikami. Ma to wpływ na  zwiększenie i poprawę jakości plonów. Nawozy sztuczne są bardziej skoncentrowane i łatwiej je dawkować, co umożliwia zwiększenie kontroli nad ilością i jakością nawożenia.

Wadą nawozów sztucznych jest negatywny wpływ na środowisko. Nadmiar azotu i fosforu w glebie może prowadzić do zanieczyszczenia wody i powietrza  oraz degradacji gleby. Sama produkcja tychże nawozów wymaga dużych ilości energii, a także emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Podsumowując, nawozy sztuczne są skutecznym sposobem na zwiększenie wydajności upraw, ale ich nadmierne stosowanie może prowadzić do negatywnych skutków dla środowiska.

Nadmierne i niewłaściwe nawożenie jest przyczyną zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych – co powoduje eutrofizację, zmiany roztworu glebowego (zakwaszenie, alkalizacja) lub zasolenie gleb oraz nagromadzenie szkodliwych substancji w roślinach.

Nawozy mineralne GoudenKorrel® – alternatywne rozwiązanie, przyjazne środowisku

Nawozy mineralne GoudenKorrel® to nawozy produkowane z naturalnego minerału – polihalitu. Polihalit  zwiera takie pierwiastki jak potas, wapń, magnez, sód i siarkę. Nawóz Belenus® i Vervactor® posiada szerokie spektrum pokrycia zapotrzebowania w składniki odżywcze roślin.

Nawozy GoudenKorrel® dostępne są w formie granulowanej i oferują szereg korzyści dla gleby. Gwarantują  poprawę struktury gleby, zwiększenie zdolności do zatrzymania wody, a także stymulowanie wzrostu roślin i detoksykację metali ciężkich. Prawidłowe nawożenie przyczynia się do aktywacji procesów fotosyntezy, a to prowadzi do wzrostu zawartości białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Jedną z najważniejszych cech nawozów Belenus® i Vervactor® jest kolejno minimalna i niska zawartość chloru.

Wysoka zawartość chloru w nawozie może dezynfekować glebę oraz niszczyć florę bakteryjną.  Wpływa również na zdolność roślin do pobierania wody, ogranicza wzrost i rozwój roślin, może powodować choroby i uszkadzać tkanki roślinne!

Nawozy Belenus®&Vervactor® są bezpieczne dla środowiska i roślin!

Nawozy sztuczne

Nawozy mineralne są przyjazne dla środowiska i oferują korzyści dla gleby, ich działanie może być wolniejsze, nawozy mogą uwalniać się do gleby dłużej.  Technologia G2D Nodens Technology™ stosowana przy produkcji nawozów mineralnych Goudenkorrel® sprawia, że granule mają wydłużony czas aktywacji, a proces rozkładu trwa około 3 miesięcy.  Pierwiastki uwalniane są powoli, co wydłuża ich czas działania w glebie oraz zapobiega szybkiemu wypłukiwaniu. Szybkość uwalniania składników pokarmowych zależy również od temperatury i wilgotności gleby.

Nawozy sztuczne wykres